Účinné látky - sú všetky látky, ktoré rastlina tvorí a obsahuje. Niektoré rastliny ich obsahujú najmä v listoch a kvetoch, iné v semenách a plodoch. U niektorých sa nachádzajú v koreňoch, mnohé dreviny ich majú v kôre. Veľkú úlohu zohráva miesto výskytu, obdobie zberu a spôsob sušenia.
Druhy účinných látok:
Éterické oleje / silice/- sú prchavé aromatické a olejové zmesi. Získavajú sa destiláciou. Nachádzajú sa prakticky skoro v každej rastline a ich účinky sú rozmanité. Niektoré majú protizápalové účinky, iné pôsobia močopudne, napomáhajú uvoľneniu hlienov alebo pôsobia proti kŕčom.
Triesloviny / taníny/- sú látky, ktoré dokážu viazať bielkoviny z kože a slizníc, preto sa tieto substancie využívajú aj v kožiarskom priemysle. Majú aj terapeutické účinky a používajú sa ako kloktadlá, obklady a vnútorne proti hnačkám a krvácaní.
Alkaloidy - sú dusíkaté organické zlúčeniny a sú toxické pre živé organizmy. Svojimi účinkami ovplyvňujú niektoré životné funkcie.Ich použitie je možné len pod dozorom lekára.
Horčiny - typické pre tieto látky je horkastá chuť . Zvyšujú sekréciu žalúdočných štiav a podporujú trávenie.
Glykozidy - sú organické zlúčeniny s rôznym účinkom, preto sa delia do ďalších skupín. Jednu z najpočetnejších skupín tvorí skupina s jedovatými látkami. Veľký význam majú glykozidy pôsobiace na srdce. Osobitnú skupinu tvoria saponíny, ktoré nie sú toxické a napomáhajú odkašliavaniu, ovplyvňujú látkový metabolizmus a pôsobia močopudne.
Rastlinné slizy - využívame v terapii na tvorbu ochrannej vrstvy sliznice tráviacej sústavy, na jej podráždenie a proti zápalu.
Fenoly - využívajú sa na dezinfekciu rán. Pri vysokej koncentrácii spôsobujú podráždenie pokožky.
Vitamíny - sú doležité látky pre život. Náš organizmus si ich nevie vytvoriť a preto ich prijímame s potravou. Najväčší obsah má ovocie a zelenina, ale nachádzajú sa aj v liečivých rastlinách. Obsah vitamínov je rôzny.
Minerálne látky - sú anorganické látky, ktoré sú potrebné pre štruktúru podporných tkanív, na syntézu enzýmov, podporujú funkciu nervového systému.
—————